معاون نمایشگاهی نمایشگاه بین المللی مشهد گفت: بیست و سومین نمایشگاه قطعات خودرویی کشور از ۲۴ الی۲۷ آبان ماه با حضور ۱۵۰ شرکت کننده برگزارمی شود که ۶۰ تولید کننده قطعات خودرویی مربوط به استان خراسان رضوی است.

به گزارش اقتصاد آسیا، علی جلوه روز دوشنبه در نشست خبری برگزاری نمایشگاه قطعات خودرو در مشهد ضمن بیان مطلب فوق افزود: درمشهد ۶۰ عنوان نمایشگاهی درسال و در تقویم نمایشگاهی برگزار می‌شود که حدود ۴۷۰ هزار نفر بازدید کننده از این نمایشگاه ها بازدید دارند.

وی با اشاره به فضای برگزاری نمایشگاه قطعات خودرویی در مشهد اظهار داشت: این نمایشگاه در فضای بالغ بر ۲۵ هزار متر مربع در همه سالن ها با مشارکت ۹۰ شرکت کننده از استان های تهران ، البرز ،آذربایجان شرقی، آذر بایجان غربی، گیلان ، مازندران، مرکزی، اصفهان، فارس و اردبیل برگزار می شود.

معاون نمایشگاهی نمایشگاه بین المللی مشهد در باره زمینه فعالیت مشارکت کنندگان اظهار داشت: زمینه تولید کنندگان قطعات خودرو اعم از قطعات موتوری ،بدنه خودرو،قطعات پلیمری،روغن، باطری خودرو، شیشه و آیینه اتومبیل ، لنت و شرکت های بازرگانی حوزه خودرواست.

وی خاطر نشان کرد: در حاشیه برگزاری این نمایشگاه همایش و گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور و بررسی ظرفیت صادراتی در ۲۵ آبان ماه ساعت ۹ الی ۱۲ در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد.

معاون نمایشگاهی نمایشگاه بین المللی مشهد در باره اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: برگزاری نمایشگاه قطعات خودرو مشهد یکی از اصلی ترین راهکارهای تقویت صنعت قطعه سازی خودرو، ایجاد روزنه های روشن برای بهبود وضعیت فعالان این عرصه است.

وی بیان کرد: معرفی آخرین دستاوردها، تولیدات و هدف گذاری برای صادرات از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه خواهد بود که بازدید آن برای عموم آزاد است.

خراسان رضوی یکی از بزرگترین قطب های تولید قطعات خودرویی در کشور

در ادامه این نشست، رییس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل سبک و سنگین مشهد با ارائه گزارشی از عملکرد اتحادیه،اعضا و دغدغه های مطرح شده گفت: ارتقای سطح کیفی محصولات و قطعات خودرویی داخلی دغدغه همه ما نیز می باشد.

علیرضا اردکانی فر اظهار داشت : اتحادیه صنف فروشندگان قطعات خودرویی مشهد دارای دوهزار و پانصد عضو است و همچنین یک صد پرونده جدید در دست اقدام دارد.

وی خاطر نشان ساخت: هم اکنون ۱۸ درصد قطعات خودرو کشور در خراسان رضوی تولید می شود و از این حیث استان یکی از بزرگترین قطب های تولید قطعات خودرویی در کشور محسوب می شود.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو مشهد، در خصوص ارتقای سطح کیفی قطعات خودرو گفت: تولید قطعات خودرو از استاندارهای خوبی برخورد دار است که این موضوع روند پیگیری از سوی اتحادیه را ندارد و بیشتر مربوط به انجمن تولید کنندگان قطعات خوردویی است.

اردکانی فر در خصوص توزیع قطعات خودرو یی قاچاق در مشهد گفت: با توجه به طرح شناسه کالا و کد رهگیری قطعات قاچاق در مشهد سیر نزولی داشته و بسیار اندک است اگر چه بیش از ۹۰درصد قطعات سنگین خودرویی وارداتی است. برای ۴۰۰ نوع خودرو تولید شده ۵۰ میلیون قطعه شناسه دار و یک میلیارد کد رهگیری تهیه و ارائه می شود.

وی تاکید کرد:قطعات تعمیری به صنف لوازم یدکی مربوط نمی‌شود بلکه به صنف اوراق فروشی مرتبط است .همچنین صنف خدمات خودرو به هیچ وجه اجازه فروش جنس دست دوم را نداردو این در حالیست که اکثر اجناس تقلبی دست دوم توسط تعمیرکاران به فروش می‌رسد.

وی همچنین توضیح داد: در لوازم یدکی دارای تنوع بالایی هستیم بطور قطع لوازم یدکی تولید داخل کشوراز شرکت‌های تولیدی است که حتماً دارای کیفیت است که توانستند دارای نشان استاندارد باشند.اگرچه ممکن است گاهی محصولات یا کالاهایی از کشورهای خارجی بیاید که از تولید داخل مرغوب‌تر وگران تر باشد و سلیقه خریدار مطابق با آن ها باشد وآن را خریداری نماید اما به معنای عدم کیفیت کالای استاندارد شده تولید داخلی نمی‌باشد.

اردکانی فر تصریح کرد:هدف از برگزاری نمایشگاه رفاه مردم می‌باشد. ما خودمان نیز جزو منتقدان هستیم و به شرکت‌های تولید کننده اعلام کرده‌ایم که گاهی شاهد پایین آمدن کیفیت تولیدات لوازم یدکی هستیم درواقع زمان کارکرد کالا کاهش یافته است.

وی بیان داشت: بخصوص در خودروهای حمل و نقل عمومی این مساله به شدت احساس می‌شود. زیرا آن ها هر روز مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند.ما به عنوان صنف در این خصوص نمی‌توانیم کاری را انجام بدهیم و این موضوع به قطعه سازان و سازمان صنایع و اداره استاندارد برمی‌گردد که باید پیگیر این قضیه باشند.

از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه، ایجاد راهکارهای مناسب در جهت توزیع و فروش قطعات

مدیر شرکت برگزار کننده نمایشگاه نیز در ادامه گفت: همچنین اعتمادی سازی و ارتباط مستقیم مردم با قطعه سازان خودرو و ایجاد راهکارهای مناسب در جهت توزیع و فروش قطعات از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

اشکان شریعت یادآور شد: ارائه قابلیت ها و توانمندی شرکت ها و هدایت آن ها به بازارهای گسترده تر و فرصتی برای صنعتگران خلاق جهت معرفی آخرین محصولات مدرن ،گسترش بازار و ارتباط با مشتریان بالقوه جدید و ایجاد فضا B2B برای ارتقا کیفیت محصولات و همچنین حمایت از تولیدکنندحگان این صنعت از دیگر اهداف برگزاری نمایشگاه قطعات خودرو در مشهد می باشد.