رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران گفت: به دنبال توسعه صنعت نمایشگاهی هستیم و امیدواریم با ریشه‌کنی کرونا هرچه سریع‌تر شاهد رویش روزافزون یک صنعت بکر باشیم.به گزارش اقتصادآسیا، علی یارمحمدیان روز پنجشنبه در نخستین نشست تخصصی فراکسیون زیرساخت‌های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی با هیات مدیره انجمن نمایشگاه‌های ایران و انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های […]

رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران گفت: به دنبال توسعه صنعت نمایشگاهی هستیم و امیدواریم با ریشه‌کنی کرونا هرچه سریع‌تر شاهد رویش روزافزون یک صنعت بکر باشیم.
به گزارش اقتصادآسیا، علی یارمحمدیان روز پنجشنبه در نخستین نشست تخصصی فراکسیون زیرساخت‌های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی با هیات مدیره انجمن نمایشگاه‌های ایران و انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در مشهد افزود: صنعت نمایشگاهی در دنیا همانند دیگر صنایع درآمدزایی ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: مزیت برگزاری نمایشگاه‌ها به‌ جز ایجاد اشتغال، رونق تولید و اقتصاد است و صنعت نمایشگاهی کمک بزرگی به صنعت گردشگری می‌کند و قبل از بحران کرونا پیش بینی شده بود که ۲۱ میلیون گردشگر به دبی سفر خواهند کرد و این ظرفیت‌ها را در ایران هم می‌توانیم داشته باشیم.
رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران با بیان اینکه جمع شدن صنایع و صنوف مختلف در نمایشگاه‌ها موجب ایجاد خلاقیت‌ها و تبادل اطلاعات می‌شود گفت: چینی‌ها در اکثر نمایشگاه‌های دنیا حضور دارند و همین امر افزایش تولید، صادرات، نقدینگی، اقتصاد و توسعه اقتصادی را برای این کشور به همراه داشته است، برگزاری نمایشگاه‌ها درآمدزایی بسیار برای شرکت‌های هواپیمایی و مراکز اقامتی، تفریحی و گردشگری داشته است.
وی افزود: تولید و فروش با بازاریابی حاصل می‌شود و اگر می‌خواهیم به این مهم اهمیت دهیم باید در گام نخست به بازاریابی خوب در آن صنف و صنعت توجه کنیم، سایت‌ها، برگزارکنندگان، مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان چهار ضلع صنعت نمایشگاهی هستند.
یارمحمدیان با بیان اینکه مشارکت دولت‌ها باید در هر چهار حوزه ذکر شده باشد ادامه داد: در کشورهایی همچون ایران مشارکت فقط در سایت‌ها بوده و در سه حوزه دیگر همکاری ندارند و بالعکس در مواردی دخالت می‌کنند که آسیب‌پذیر بوده و دلخوری فعالان بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی را به همراه داشته است.

وی گفت: هنوز در بسیاری از استان‌ها نمایشگاه برگزار نمی‌شود و از ظرفیت استان‌های مرزی بهره‌وری نشده و بابت بی‌مهری مسوولان به صنعت نمایشگاهی گلایه‌مند هستیم.

رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران با بیان اینکه هنوز درک لازم برای برگزاری نمایشگاه در کشور وجود ندارد افزود: نمایشگاه فروشگاه نیست، بلکه محلی برای طلاقی تولیدکننده و مصرف‌کننده بوده و نباید به این صنعت کلیدی به عنوان یک صنف جزء نگاه شود.

وی ادامه داد: اگر نمایشگاه‌ها به عنوان صنعت معرفی شوند این مجموعه‌ها نقش خود را در توسعه اقتصادی کشور به بهترین شکل ممکن ایفا خواهند کرد.

مدیرعامل نمایشگاه‌ بین‌المللی مشهد نیز در این نشست گفت: فعالیت‌های نمایشگاهی به ‌دلیل اینکه در خدمت صنایع مختلف هستند به عنوان یک صنعت شناخته می‌شود.

سعید صیفی افزود: مهمترین آثار صنعت نمایشگاهی در انتقال تبادل، سرمایه‌گذاری و ارتقای کمی و کیفی است و سرمایه‌گذاران سالانه ۱۳۱ میلیون دلار هزینه می‌کنند که نیمی از آن در صنعت نمایشگاهی و نیمی دیگر در صنعت گردشگری هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری و تاثیرپذیری بسیار در حوزه اشتغال و رفع معضل بیکاری دارد.

نایب رییس انجمن نمایشگاه‌های ایران با بیان اینکه سالانه ۳۲ هزار نمایشگاه در جهان برگزار می‌شود گفت: در این نمایشگاه‌ها بیش از ۴۵ میلیون غرفه‌دار داریم و ۷۰ درصد نمایشگاه‌ها در کشورهای اروپایی بوده و در جهان بیشترین مخاطب را آلمان دارد.

وی افزود: سالانه نزدیک به ۶ میلیون دلار درآمدزایی در صنعت نمایشگاهی داریم، انجمن‌های مختلف در زمینه نمایشگاه‌ها فعال هستند که شامل ۷۶۸ سازمان از ۶۳ کشور است.

صیفی با اشاره به تاثیرات منفی کرونا در برگزاری نمایشگاه‌ها ادامه داد: خسارت کرونا در بخش نمایشگاه‌ها بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار در جهان طی سال ۲۰۲۰ بود و ۲۲۴ میلیارد دلار از درآمد نمایشگاهی به دلیل ضرر اقتصادی ناشی از آن حاصل نشده است، نزدیک به سه هزار نمایشگاه لغو شد و ۱۲۴ میلیارد دلار برای غرفه‌دار و نمایشگاه‌داران خسارت وارد شد.

وی گفت: به دنبال توسعه صنعت نمایشگاهی هستیم و امیدواریم با ریشه‌کنی کرونا هرچه سریع‌تر شاهد رویش روزافزون یک صنعت بکر باشیم.

لزوم استفاده از ظرفیت نخبگانی کشور در صنعت نمایشگاهی ایران
رییس فراکسیون صنعت نمایشگاه‌داران مجلس گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی، قطعا می‌توانیم مشروط بر گام برداشتن در مسیر احیای مجدد جایگاه حقیقی ایران در منطقه و جهان، از ظرفیت نخبگانی ایران در تمامی صنایع از جمله صنعت نمایشگاهی ایران برخوردار شده و استفاده کنیم.

هاجر چنارانی در نخستین نشست تخصصی زیرساخت‌های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی که امروز در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: میراث فرهنگی در مجلس دهم به وزارت‌خانه تبدیل شد و امیدواریم در مجلس یازدهم که فراکسیون نمایشگاه‌ها را فعال کرده‌ایم ‌بتوانیم گامی موثر در مسیر ارتقای صنعت نمایشگاهی کشور گام برداریم.

رئیس فراکسیون صنعت نمایشگاه‌داران مجلس با تاکید بر این که رابطه تولید و مصرف همخوانی ندارد و تحریم‌ها تمامی دروازه‌های ورودی به ایران را بسته است، خاطرنشان کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی، قطعا می‌توانیم مشروط بر گام برداشتن در مسیر احیای مجدد جایگاه حقیقی ایران در منطقه و جهان، از ظرفیت نخبگانی ایران در تمامی صنایع از جمله صنعت نمایشگاهی ایران برخوردار شده و استفاده کنیم.

چنارانی با اشاره به ارتباط تمامی اقشار و گروه‌ها با صنعت نمایشگاهی و توجه بیشتر به این صنعت ادامه داد: بخش عمده‌ای از اشتغال و درآمدزایی کشور در صنعت نمایشگاهی حاصل می‌شود و به دنبال آن هستیم تا در برنامه هفتم توسعه، قوانین مصوب در صنعت نمایشگاهی را اصلاح کرده و قوانین جدیدی در این صنعت تصویب کنیم.

مجلس و دولت زمینه ورود نمایشگاه های بین المللی را به بازار بورس فراهم کنند
معاون مالی و پشتیبانی شهرداری و رییس هیئت مدیره نمایشگاه بین المللی مشهد گفت: اگر رویکردی در مجلس و یا دولت برای شفاف سازی عملکرد شرکت های نمایشگاهی وجود دارد، راهکار آن فراهم شدن ورود شرکت های نمایشگاهی به بازار بورس است.
مجلس و دولت زمینه ورود نمایشگاه های بین المللی را به بازار بورس فراهم کنند
رضا خواجه نائینی امروز  نیز در این نشست افزود: موضوعی که در بحث صنعت نمایشگاهی جدی است و باید مورد توجه قرار گیرد، تفکیک هزینه های بهره برداری یک نمایشگاه بین المللی و هزینه های ساخت و عمرانی از یکدیگر است .
وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در توسعه صنعت نمایشگاهی در نگاه بلند مدت ورود شرکت های نمایشگاهای بین المللی به بازار بورس است، اظهار کرد: برای عضویت نمایشگاه های بین المللی دربازار اول و یا دوم بورس نیاز است یک شرکت نمایشگاهی سود مند باشد.
خواجه نائینی اضافه کرد: اگرهزینه های مربوط به ساخت، تجهیز و توسعه نمایشگاه را به عنوان هزینه های شرکت نمایشگاهی در نظر بگیریم و در صورت های مالی لحاظ کنیم، معمولا شرکت های نمایشگاهی سود آور نخواهند بود، اما اگر هزینه های عمرانی را از هزینه های بهره برداری تفکیک کنیم این شرکت ها سود آور خواهند بود.
معاون مالی و پشتیبانی شهردار و رییس هیئت مدیره شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد تصریح کرد: شاید در شرایطی خاص مانند شیوع ویروس کرونا شرکت های نمایشگاهی به صورت مقطعی حتی با تفکیک این هزینه ها سود آور نباشند اما در مجموع اگر رویکردی در مجلس یا دولت برای شفاف سازی عملکرد شرکت های نمایشگاهی و توسعه این صنعت وجود داشته باشد آن رویکرد باید ایجاد زمینه برای ورود شرکت های نمایشگاه های بین المللی به بازار بورس باشد.
وی ادامه داد: این امر نیازمند طی شدن مراحلی است که مهمترین آن سود آور بودن نمایشگاه ها است، اما اگر هزینه های عمرانی از هزینه های بهره برداری و نگهداری تفکیک نشود این اتفاق نخواهد افتاد.
خواجه نائینی گفت: با توجه به این موارد، برای موفقیت در توسعه صنعت نمایشگاهی ، تفکیک دو بخش هزینه های عمرانی و هزینه های بهره برداری جهت سود آور شدن شرکت های نمایشگاهی و تسهیل بورسی شدن آنها باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.