مهندس حمیدی گفت: توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها باید نهادینه شود و دولت مردان باور کنند که تلاش برای گسترش و توسعه آموزش های کلاسیک عقیده و طرز تفکر استعمار است که در کنار هر روستا یک دانشگاه افتتاح می کنند
توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها باید نهادینه شود

به گزارش اقتصاد آسیا، دومین نشست تخصصی توسعه و ترویج مهارت آموزی با هدف تبیین و بررسی فعالیت های خیرانه در خصوص روش های موثر پیش گیری از هدر رفت نیروی انسانی و اقتصادی در راستای توسعه پایدار با حضور مدیران انبوه ساز و روسای ادارات آموزشی استان،شوشتری رییس آموزش و پرورش خراسان رضوی ،مدیران و کارشناسان فنی و حرفه ای ،مهندس مستشاری و جمع کثیری از نخبگان و صاحبان صنایع کوچک و فعالان عرصه خدمات اجتماعی در مرکز همایش های دانشکده فنی و حرفه ای شهید منتظری برگزار شد.

در این همایش منصوره شریف الحسینی، مدیر عامل انجمن خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای  در ابتدا به اهمیت کارورزی و کار آموزی اشاره کرد و گفت:در صدد هستیم که خروجی هنرجویان در مراکز تولیدی و صنعتی اثر گذار بوده و نخبه پروری و استعداد یابی در رشته های خاص شناسایی و چرخه صنعت به سمت جوان‌گرایی حرکت کند.

وی افزود:در تابستان سال جاری بیش از ۲۰هزار نفر در صنایع دوره کارورزی را پشت سر گذاشتند. اما بازخورد و استعداد یابی و نخبه پروی و گزینش چهره های برتر جوان که مورد حمایت مدیران صنایع قرار گیرند آماری در دسترس نیست.ما باید طرح های کاروزی را عملیاتی رابه نتیجه بخش بودن تبدیل کنیم.

شریف الحسینی یادآور شد:امیدواریم صاحبان صنایع محیطی را فراهم کنند که از این قوانین و ضوابط برای توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی به صورت عملیاتی و راهکاری برای جلوگیری از هدر رفت نیروی انسانی استفاده کنیم.

وی اظهار داشت:بیش از ۵میلیون نفر ساعت هنرجویان دوران کارورزی را در رشته های تخصصی پشت سر گذاشتند که معتقدیم اگر این فرصت را قدر بدانیم و در راستای توسعه و مهارت آموزی مد نظر قرار دهیم به قطع به مسوولیت خود در جامعه همت ورزیدیم.

رضا حمیدی، مدیر عامل گروه مشهد نیز در این نشست احداث و راه اندازی هنرستان های فنی در کشور را از نان شب واجب تر دانست و گفت: احداث دانشگاه ها و دبیرستان هایی که به تولید جوانان بیکار کمک می کنند عین تفکر و اندیشه استعمار است که امیدواریم دولت مردان این معظل را مورد توجه قرار دهند.

نامبرده با اشاره به این که احداث هنرستان های مهارت آموزی راهکار حفظ سرمایه های انسانی ذکر کرد و تصریح کرد: مهارت آموزی و تخصص گرایی باید در جامعه رونق پیدا کند .

وی یادآور شد: صنعت و مهارت آموزی در جهان ۲بال پیروزی پیشرفت صنعتی در جهان است که متاسفانه در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است

مهندس حمیدی با اشاره به بیکاربودن ۵میلیون نفر فارغ التحصیل جوان بیکار در جامعه با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری بارها اشاره کرده اند که آموزش های فنی و حرفه ای را غافل نشوید چه کسانی به این مهم توجه کردند؟ایشان فرمودند همانطور که مملکت به علم احتیاج دارد به پنجه های مهارتی صنعتگر و هنرمند نیاز داردو این یعنی تربیت تکنیسین و کارگر ماهر است.

وی تاکید کرد: پرورش استعدادهای فنی باید در اولویت قرار گیرد.بسیاری از تجهیزات و ابزار و آلات کارخانجات و صنایع به روز شده است اما توانایی علمی متخصصان و تکنیسین های ما به روز رسانی نشده است بنابر این ضروری است که صاحبان صنایع و متولیان آموزشی نسیت به جذب و حرفه آموزی جوانان و آشنایی آنان به علم روز تجهیزات فنی به پیش بروند . امیدواریم فرایند آموزش و پرورش به سمت و سوی مهارت آموزی حرکت کند.

مهندس حمیدی اظهار داشت: توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها باید نهادینه شود و دولت مردان باور کنند که تلاش برای گسترش و توسعه آموزش های کلاسیک عقیده و طرز تفکر استعمار است که در کنار هر روستا یک دانشگاه افتتاح می کنند.استعار می خواهد همه مردم ایران مهندس باشند اما برای تهیه نان شب درمانده باشند.این عقیده مانند این است که به بیمار به جای تجویز دارو چلوکباب بدهیم.

وی در این نشست به درخواست یکی از مدیران صنعت جواب مثبت داد و گفت: مکاتبه کنید تا تخقیقات ،مطالعات و فعالیت های انجام شده جوانان مستعد بخش را تحت پوشش قرار دهیم .

حمیدی اضافه کرد:کشوری که که نفت،گاز و منابع اولیه و طبیعی را به ارزان ترین بها به فروش برساند این سیاست استعمار است.

وی در این نشست به افتتاح و راه اندازی هنرستان دخترانه شهید سلیمانی با ظرفیت ۱۵کلاس که به مدت ۹ماه ساخته و به بهره بردای رسیپده است اشاره کرد و گفت: بنا بود در احداث این مجموعه دولت مشارکت ۵۰ درصدی داشته باشد که به وعده عمل نکرداما شخصا به وظیفه انسانی خود عمل کردم و این مجموعه را به پایان رساندیم وتحویل آموزش و پرورش دادیم تا تجهیز و راه اندازی کند.

مهندس مستشاری رئیس هیات مدیره مجمع نیز در این نشست بر توجه به افزایش ظرفیت ورودی هنرستانها و آموزش‌های تخصصی هنرجویان تاکید کردند.

راه اندازی و احداث مجموعه آموزشی پردیس خواف به همت پارک فناوری و مدیران مجتمع فولاد خراسان برای آموزش جوانان و اشاعه فرهنگ مهارت اموزی از جمله خبرهای این جلسه بود. همچنین راه اندازی مرکزآموزش دوگانه در شهرک صنعتی توس وساخت دستگاه باز پروری برای بیماران نورولوژی توسط دانشجویان داخلی و همچنین فعال شدن مجتمع شوق زندگی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی به همت سرکار خانم عابدین زاده معاون دادستان در ناحیه ۵ مشهد از دستاوردهای دومین نشست مجمع خیرین خراسان رضوی بود.