مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای خراسان رضوی در نشست خبری این مجمع گفت: رسانه ها برای فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی و ترغیب خانواده ها به تحصیل فرزندان شان در رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش ورودی جدی داشته باشند.به گزارش اقتصادآسیا، منصوره شریف […]

مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای خراسان رضوی در نشست خبری این مجمع گفت: رسانه ها برای فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی و ترغیب خانواده ها به تحصیل فرزندان شان در رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش ورودی جدی داشته باشند.
به گزارش اقتصادآسیا، منصوره شریف الحسینی در این جلسه در خصوص چشم انداز و فلسفه شکل گیری مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای گفت: این مجمع در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ توسط خیرین نیک اندیش با هدف توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای شکل گرفته و بنیان آن پایه ریزی شده است تا با سعی در افزایش توان اشتغال جوانان و ترویج فرهنگ کار یکی از ماندگارترین اعمال نیک را برای رسیدن فرزندان ایران زمین به بالاترین جایگاه علمی آفرینندگی و انسانی به یادگار بگذارند.
وی با بیان اینکه اهداف مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با توجه به شرایط امروز ایران و چشم‌انداز ۲۵ ساله آینده در سه هدف کلی تعریف می‌شود تصریح کرد: جلوگیری از هدر رفتن نیروی انسانی و افزایش توان اشتغال، تلاش در راستای توسعه و ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارت های شغلی و همچنین بهینه سازی و توانمندسازی مهارت های شغلی و رفع نارسایی ها و کمبودهای حرفه آموزی سه هدف کلی این مجمع می باشند.
شریف الحسینی با اشاره به فعالیت کارگروه های آمایش و پژوهش، مشارکت ها و منابع حمایتی، فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ مهارت آموزی و همچنین آموزش کارآفرینی و اشتغال افزود: فعالیت های این مجموعه به صورت کار تیمی خیرین نیک اندیش و مسئولین همراه با برنامه ریزی های علمی و مدون طراحی شده است.
مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای در ادامه افزود: آموزش مهارت ها در گام نخست در آموزش و پرورش رقم می‌ خورد، هنرجویان برای تکمیل مهارت ها به دانشگاه های فنی و حرفه ای رفته و تبدیل به یک تکنسین ماهر می شوند، در ادامه نیز به منظور توسعه و تعمیق مهارت های حرفه ای خود به سازمان فنی و حرفه ای مراجعه می نمایند.
وی با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط فی مابین حوزه های آموزش و صنعت اظهار داشت: اشتغال موثر و تقاضا محور توانایی پیشگیری از بسیاری از معضلات اجتماعی را به ارمغان خواهد آورد.
او با بیان اینکه این مجمع قرارداد همکاری با دانشگاه فردوسی منعقد کرده تا آموزش‌های مهارتی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای باشد و با این کار ارتباط میان آموزش و صنعت برگزار شده است، افزود: همچنین پروژه سردار سلیمانی هم که در راستای آموزش مهارت و صنعت اجرا می‌شود برنامه ویژه‌مان است که دهه مبارک فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

دیپلم گرایی و مدرک‌گرایی عامل اصلی ناکارآمدی تحصیل در کشور است
در اادامه جلسه حمید مستشاری رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای با تاکید بر لزوم تربیت نیروی انسانی کارآمد و با اعتماد به نفس در آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش و پرورش بایستی به سمت و سوی تربیت انسان هایی دارای مهارت برای آینده پیش برود و در این مسیر احداث، توسعه و تجهیز هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نقش کلیدی را ایفا می کند.
وی با بیان اینکه امروز روشن است که در حق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور جفا شده، اظهار کرد: متاسفانه مشخص نیست به چه علت به طرف دانشگاه‌هایی که هیچگونه فایده‌ای برای کشور ندارد، حرکت کرده‌ایم. هر سال تعداد دانش‌آموزان ورودی به مدارس در کشور یک میلیون نفر است که قرار است آینده مملکت را بسازند. از طرف دیگر سالی یک میلیون دانشجو نیز از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند. در این میان مشخص نیست کسی که روز اول به دانشگاه می‌رود، چه آینده‌ای دارد و قرار است به چه کاری مشغول شود. در مجموع دیپلم‌گرایی و مدرک گرایی عامل اصلی ناکارآمدی تحصیل در کشور است.
مستشاری نقش آموزش و پرورش را در سیستم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارتقاء و تقویت هنرستان‌ها دانست و بیان کرد: بخش دانشگاهی نیز باید به تربیت معلم و سازمان فنی و حرفه‌ای به تربیت نیروی ماهر بپردازند، براساس چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ باید ۶۰ درصد فارغ‌التحصیلان کشور در بخش فنی و ۴۰ درصد در بخش تئوریک باشند که متاسفانه پس از ۱۴ سال و با توجه به آمار وزارتخانه علوم تعداد فارغ‌التحصیلان فنی ما ۳۸.۵ درصد و در خراسان رضوی ۴۲ درصد است؛ این آمار نشان می‌دهد که ما به اندازه ۸ درصد هم در جهت تحقق برنامه‌های این چشم‌انداز پیشرفت نکردیم.
وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی و ترغیب خانواده ها به تحصیل فرزندان شان در رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش گفت: صدا و سیما، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، مساجد و سایر نهادهای مرتبط بایستی در امر فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی ورودی جدی داشته باشند.

راه حل بحران اشتغال کشور و کوتاه‌ترین راه رسیدن به اشتغال و تقویت تولید ملی آموزش‌های مهارتی است
در ادامه، محسن سبزوار حداد، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی اظهار کرد: در کشور ما مهمترین مساله هدررفت نیروی انسانی است.در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند. در این میان راه حل بحران اشتغال کشور و کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به اشتغال و تقویت تولید ملی و همچنین جلوگیری از هدررفت سرمایه‌های انسانی، آموزش‌های مهارتی است.
وی با بیان اینکه البته در این مسیر چالش‌هایی پیش روی آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای است که مهمترین آن موضوع فرهنگ است، گفت: در حال حاضر این مشکل فرهنگی هم از لحاظ مهارتی و هم از نظر مدرک گرایی وجود دارد. در واقع امروز دانشگاه‌ها، به خصوص دانشگاه‌های غیرانتفاعی، به جای مساله‌محور و تولیدمحور بودن، بر مدرک تاکید دارند. موضوع دیگر نیز شناسایی استعدادهاست که این مورد نیز به آموزش و پرورش بازمی‌گردد. در این زمینه نیز کشور ما نیازمند سرمایه‌گذاری است.
وی گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیازمند به روز بودن تجهیزات و نیروی انسانی است که این مساله هم در گرو تخصیص بودجه پایدار و مستمر است. کشور ما نیازمند توسعه مهارت‌های جدید است که مسئول آن هم وزارت علوم و آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای است.

۱۰۴ مرکز فنی‌ و حرفه‌ای در کنار صنعت در خراسان رضوی تاسیس می‌شود
افشین رحیمی گل‌خندان نیز در این نشست خبری از تاسیس ۱۰۴ مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای در جوار صنعت تا پایان سال در استان خبر داد و گفت: امروز کشور ما با خیل زیادی از جوانان بیکار مواجه است که عمدتا دانش‌آموخته دانشگاهی و یا دانش‌آموز هستند. هر طور که ارزیابی کنیم، به هر حال این افراد محصول نظام آموزشی ما بوده که ۱۲ سال از بهترین لحظات زندگی خود را صرف آن کرده‌اند. در واقع بسیاری از بیکاران جامعه امروز عملا دانش دارند ولی شرایط ورود به بازار کار را ندارند. امروز برای ورود به بازار کار دانش شرط لازم است ولی کافی نیست. در واقع اشتغال نیازمند مهارت است.
وی با اشاره به هزینه‌ بالای آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای افزود: اعتبارات دولتی برای ارائه این آموزش‌ها محدود است. امروز به این مهم توجه شده که ارزش تربیت و ساختن یک انسان کمتر از ارزش ساخت یک مرکز درمانی یا بنایی مشابه نیست. به همین دلیل خوشبختانه خیرین نیز وارد عرصه تربیت انسان شده‌اند.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی عنوان کرد: در حال حاضر در حوزه مشاغل مرتبط با فعالیت‌های فنی‌ و حرفه‌ای ۵۰۰ درخواست کار از سمت کارفرمایان وجود دارد ولی متاسفانه فردی برای این مشاغل داوطلب نمی‌شود.
وی درباره دستاوردهای این اداره کل در استان عنوان کرد: امروز با افتخار می‌گوییم مراکز و فعالیت‌های فنی‌ و حرفه‌ای در استان تنها به ۴۷ مرکز دولتی و ۹۰۰ آموزشگاه محدود نمی‌شود بلکه علاوه بر این‌ها آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ۱۲ ندامتگاه استان نیز ارائه می‌شود. علت ارائه این آموزش‌ها در ندامتگاه‌ها این است که باور داریم کسی با حبس رفتن تغییر نمی‌کند چون اتفاقا یکی از علل زندانی شدن افراد نداشتن مهارت، شغل و درآمد است.
مدیر کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه امروز مراکز آموزشی فنی‌ و حرفه‌ای در ۱۱۶ واحد صنعتی استان به ارائه آموزش و مهارت می‌پردازد، گفت: اگر ما در حوزه‌ اقتصاد توان رقابت نداریم، بخشی از آن مربوط به این است که نیروکار ماهری تربیت نکرده‌ایم. اگر امروز این آموزش‌ها در ۲۰۰ روستا ارائه می‌شود، به دلیل توجه ویژه‌ اداره کل به عدالت اجتماعی، محرومان و جلوگیری از توسعه حاشیه شهرهاست. با آموزش به زنان روستا و کمک به اقتصاد خانواده روستایی موجبات ماندگاری روستائیان در روستا فراهم خواهد شد. علاوه بر این امروز سازمان فنی و حرفه‌ای در خراسان رضوی در ۵۰ مرکز دانشگاهی نیز حضور دارد. همچنین در سال جاری ۳۵ مجوز آموزشی برای بخش صنعت استان صادر شده است.
رحیمی از اخذ مجوز برای راه‌اندازی سه مجموعه بزرگ مربوط به ارائه‌ی آموزش‌های صنعت زعفران و الکترونیک خبر داد و گفت: راه‌اندازی ۲ مجموعه بزرگ الکترونیکی کشور برای ارائه آموزش‌های مهارتی در استان نیز مجوز گرفته است. همچنین برپایی فاز نخست یک مرکز تخصصی بازی‌سازی رایانه‌ای با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان با همکاری پارک علم و فناوری خراسان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مشهد تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
مدیرکل فنی‌ و حرفه‌ای خراسان رضوی افزود: همچنین قرار است مرکز دیگری در حاشیه شهر مشهد با همت مجمع خیرین توسعه آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای خراسان رضوی بهره‌برداری شود که امیدواریم تا پایان امسال این موضوع نیز به سرانجام رسد.
رحیمی ادامه داد: با همکاری سازمان آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی برای دانش‌آموزان غیرفنی‌وحرفه‌ای، آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای انجام می‌شود. در غالب این طرح به هر دانش‌آموز آموزش مهارتی ارائه می‌شود؛ یعنی هر دانش‌آموز تا قبل از دیپلم باید بتواند یک مهارت را کسب کند.
در ادامه این نشست محمد پژوم، عضو هیات مدیره این مجمع و رئیس هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: امروز حال آموزش و پرورش و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای خرد خوب نیست. در حالت طبیعی باید به ازای هر مهندس پنج تکنسین تربیت شود ولی متاسفانه در کشور ما برعکس این اتفاق رخ می‌دهد و در ازای هر ۱۰ مهندس یک تکنسین وجود دارد. این یعنی تعداد زیادی از نیروهای انسانی و مهندسین در دانشگاه‌ها هدر می‌روند.
وی افزود: مهندسان ما اگر به جای زمانی که در دانشگاه‌ها صرف می‌کردند، در قالب فنی آموزش می‌دیدند، این آموزش‌ها بیشتر از این می‌توانست برای آنان مفید واقع شود چرا که هر قدر هم یک مهندس کاری را با دقت و ظرافت انجام دهد، به اندازه یک تکنسین نمی‌تواند مفید واقع شود. باید توجه داشت ادامه چنین وضعیتی می‌تواند در آینده تبدیل به فاجعه شود.
او افزود: امروزه ما بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ دانشگاه در کشور داریم که هر فرد هزینه‌ بسیار زیادی برای تحصیل در این دانشگاه‌ها پرداخت می‌کند در حالی که خروجی این دانشگاه‌ها مطلوب نیاز‌های روز فرد و جامعه نیست و لذا باید به‌گونه‌ای در قوانین آموزشی بازنگری شود که فرد پس از پایان تحصیلات خود توانایی کار داشته باشد.