کارخانه نوآوری در ویژه برنامه‌ “پنجشنبه‌های افتتاح” طی ارتباط ویدئوکنفرانسی با رییس جمهوری در مشهد بهره‌برداری شد. رییس جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط ویدئوکنفرانسی گفت: اقدام مهم و ارزشمندی در شهر مشهد انجام شده و خوب است در استانها یک کارخانه نوآوری برای استارتاپها داشته باشیم. به گزارش اقتصادآسیا و به نقل از ایرنا، […]

کارخانه نوآوری در ویژه برنامه‌ “پنجشنبه‌های افتتاح” طی ارتباط ویدئوکنفرانسی با رییس جمهوری در مشهد بهره‌برداری شد.

رییس جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط ویدئوکنفرانسی گفت: اقدام مهم و ارزشمندی در شهر مشهد انجام شده و خوب است در استانها یک کارخانه نوآوری برای استارتاپها داشته باشیم.

به گزارش اقتصادآسیا و به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: تبدیل کارخانه قدیمی به کارخانه نوآوری به جای برج سازی اقدام مهمی است و شهرهای ما باید به سوی شهرهای هوشمند حرکت کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی گفت: مشهد شهرنوآور است و در بسیاری از اقدامات از تهران پیشروتر است.

سورنا ستاری افزود: شهرداری مشهد توانست کارخانه قدیمی را به کارخانه نوآوری و محلی برای فعالیت شتاب دهنده ها و استارتاپها تبدیل کند.

شهردار مشهد گفت: ایجاد کارخانه نوآوری طی تفاهمنامه‌ای که در سال ۱۳۹۷ میان شهرداری مشهد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد گردید، پایه گذاری شد.
محمد رضا کلائی افزود: اولین کارخانه نوآوری کشور در شهر تهران ایجاد شده ‌است اما تفاوت اصلی شهر مشهد با تهران، ورود مدیریت شهری به این پروژه است.
وی ادامه داد: کارخانه نوآوری تهران با حمایت پارک علم و فناوری و نهادهای دانشگاهی ایجاد شده اما برای اولین بار شهرداری مشهد به صورت مستقیم به احداث، تجهیز و مهیا کردن حضور استارتاپ‌ها در این فضا پرداخته است.

شهردار مشهد با بیان اینکه این کارخانه در محل قدیمی کارخانه کوکاکولا ایجاد شده ‌است گفت: در این کارخانه از المان‌های این کارخانه استفاده شده که سبب حفظ هویت های قدیمی این مکان شده است و در فضای کارخانه که در گذشته محل تولید نوشابه بود، هم اکنون پس از ۶۰ سال، فکر و اندیشه جدید برای حل مشکلات شهری و جامعه تولید می شود.
وی افزود: کارخانه نوآوری مشهد یک اتفاق فی البداهه نیست و تمامی نیازهای کاربران براساس درخواست آنان طراحی و تعبیه شده ‌است.
کلائی ادامه داد: مدیریت شهری به دنبال ایجاد منطقه نوآوری است که این منطقه اطراف کارخانه نوآوری و دانشگاه فردوسی مشهد را پوشش می‌دهد و تمام شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در این منطقه مطابق با تمام دستورالعمل‌های پارک علم و فناوری، مستقر شوند.

وی گفت: در فضای کارخانه نوآوری مشهد ۲۳ غرفه برای استقرار شرکت ها و ۵۸۰ مترمربع مساحت فضای کار اشتراکی برای استقرار استارتاپها وجود دارد و امکانات پشتیبانی و رفاهی همچون کافی شاپ، سالن غذاخوری، سالن همایش و کلاس های آموزشی متناسب با کاربران طراحی و تجهیز شده است.

شهردار مشهد افزود: ١٠٠ میلیارد تومان برای بازسازی این کارخانه قدیمی هزینه شده و معاونت علمی رییس جمهوری و شورای شهر همراهی خوبی در راه‌اندازی این کارخانه داشته‌اند.

وی ادامه داد: مشهد شهری همراه با شاخصه‌های خاص نظیر جمعیت زیاد، مراکز دانشگاهی معتبر و وجود دانشگاه فردوسی به عنوان قطب علمی شرق کشور است و این موارد بر الزام هوشمند سازی شهر صحه می گذارند.