مهدی یعقوبی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با موضوع برنامه های ستاد استقبال از بهار ۱۴۰۰،خبر داد: هزینه اقدامات استقبال از بهار ۱۴۰۰ در این کلانشهر ۱۳۰ میلیارد ریال است. به گزارش اقتصادآسیا، وی با بیان اینکه ایام پایانی سال در حال سپری است و فعالیت های آماده سازی شهر برای بهار ۱۴۰۰ […]

مهدی یعقوبی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با موضوع برنامه های ستاد استقبال از بهار ۱۴۰۰،خبر داد: هزینه اقدامات استقبال از بهار ۱۴۰۰ در این کلانشهر ۱۳۰ میلیارد ریال است.

به گزارش اقتصادآسیا، وی با بیان اینکه ایام پایانی سال در حال سپری است و فعالیت های آماده سازی شهر برای بهار ۱۴۰۰ را در سطح شهر آغاز کرده ایم، افزود: رنگ آمیزی جداول و مبلمان شهری یکی از برنامه های هرساله ما برای بحث استقبال از بهار خواهد بود. یکی دیگر از اقدامات مهم ما گلکاری های بهاری ما بوده ما هر ساله در سه نوبت (بهار، تابستان و پاییز) بحث گلکاری را به صورت جد دنبال می‌کنیم. اما در فصل زمستان به دلیل شرایط شبکه جوی و خران درختان گلکاری صورت‌ نمی گیرد.
قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد با بیان اینکه بحث ریسه بندی و ایجاد فضای روشنایی در شب یکی دیگر از برنامه های ما بوده است، ادامه داد: در کنار این موارد المان های مرتبط با بخش فرهنگی و خدمات شهری نیز نصب خواهد شد.
یعقوبی تصریح کرد: چند سالی است که بحث المان های نوروزی را در حوزه هنری به صورت فراخوانی که از تیر ماه اعلام می شود، پیگیر هستیم که پس از اعلام فراخوان با سپری شدن بخش داوری آن ها را در سطح شهر نصب می کنیم.
وی با اشاره به تداوم ویروس کرونا در سطح شهر، تاکید کرد: این امر محدودیت هایی را برای ما به وجود آورده است، اما تمام سعی ما بر این بوده که المان ها طوری جانمایی شوند که فارغ از بحث رعایت پروتکل های بهداشتی، شهروندان بتوانند از این المان ها استفاده کنند.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در حال حاضر از جانمایی المان های تعاملی فاصله گرفته ایم، عنوان کرد: ما تمامی گلکاری های سطح شهر را به نوعی جانمایی خواهیم کرد که شهروندان در حالت گذر نیز از تماشای آن لذت ببرند.
یعقوبی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۶ میلیون گل برای استقبال از بهار ۱۴۰۰ تهیه شده، ادامه داد: گفتنی است که ۱۶ میلیون گل تهیه شده توسط تولید کنندگان داخل استان تولید شده که معادل حدود ۹۴ درصد از گل های تولیدی است که منجر به اشتغال زایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای سال جاری حدود ۱۹ هکتار گل کاری در سطح شهر اتفاق می افتد، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته بیش از ۱٫۵ درصد افزایش داشته و عمده افزایش ما در حاشیه شهر مانند کال زرکش، کلات، بولوار ۲۲ بهمن و… خواهد بود.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه مجموعا ۹۰۰ آدرس کلگاری در سطح شهر لحاظ کرده ایم، اظهار کرد: همچین ۳۲ مورد گلکاری ویژه در سطح میادین خواهیم داشت.
امسال جشنواره گل لاله نداریم.

یعقوبی خاطرنشان کرد: گفتنی است که برای سال جاری جشنواره گل های لاله را در پارک ها و بوستان ها نخواهیم داشت. با این وجود در ۱۱ نقطه از سطح شهر بحث لاله کاری را انجام خواهیم داد.
وی ادامه داد: بالغ بر ۱۲۰۰ المان در سطح شهر با ترکیب کگلکاری برای بهار ۱۴۰۰ نصب خواهد شد، همچنین از این تعداد هزار و ۵۰ مورد المان از سال های گذشته اصلاح خواهد شد.
قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد با بیان اینکه در ساخت المان های شهری خود اعیاد پیش رو و مناسبت ها را نیز در نظر گرفته ایم، افزود: در این راستا ۱۲ المان را برای ایام نیمه شعبان در نظر گرفته شده و همچنین در کنار آن مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی ریسه بندی و آذین بندی خواهند شد.
یعقوبی با بیان اینکه سازمان های ذی ربط معاونت نیز در حالت آمادگی قرار دارند، تصریح کرد: طی هماهنگی های صورت گرفته با سازمان مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی بنا بر آن شد که در فروشگاه های شهرداری اقلام اساسی علی الخصوص میوه و مواد شوینده و بهداشتی را با تخفیف به شهروندان ارائه کنیم.
وی تاکید کرد: برای بحث زیباسازی شهری برای استقبال از بهار ۱۴۰۰، بالغ بر ۱۵ هزار متر مربع نقاشی دیواری اجرا خواهد شد.
قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد اظهار کرد: ۱۳ میلیارد تومان برای ستاد استقبال از بهار در اصلاح بودجه در نظر گرفته شده است.
یعقوبی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای هفته درختکاری بیان کرد: امسال پویش بزرگی تحت عنوان «نفس عمیق شهر» برای هفته درختکاری پیش بینی شده بود و به صورت نمادین مراسم های درختکاری در مناطق برگزار شد.

پیش بینی ۱۲۰ هزار اصله درخت برای هفته درختکاری امسال
وی افزود: امسال کاشت ۱۲۰ هزار اصله درخت پیش بینی شده بود که ۸۰ هزار اصله آن مثمر و مابقی غیر مثمر است. همچنین امسال به دلیل شرایط ویژه ویروس کرونا، شهروندان از طریق سامانه نسبت به ثبت نام نهال اقدام کردند که خوشبختانه استقبال خوبی صورت گرفته است و همکاران ما در سطح مناطق اقدام به توزیع نهال ها درب منازل شهروندان کرده اند.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع پیش بینی شده است ادارات در غالب «طرح مشارکت ادارات» نهال مورد نیاز خود را به ما اعلام کننند و ما نیز متناسب با شرایط نهال مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می دهیم. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که اقدامات ما صرفا محدود به هفته درختکاری نیست و سامانه در طول سال فعال است و شهروندان می توانند در طول سال به صورت رایگان درخت مورد نیاز خود را سفارش دهند.
یعقوبی تصریح کرد: همچنین با توجه به درخواست شهروندان مبنی بر نحوه چگونگی و هرس درختان، تیمی تحت عنوان امداد گیاه فعال شده است تا خدمات مورد نیاز شهروندان را انجام دهد. علاوه بر این حدود هزار و ۵۰۰ هکتار درختکاری در سطح شهر و در غالب پروژه ها انجام خواهد شد.
وی اضافه کرد: طرح استقبال از بهار در کنار ایجاد شادابی و طراوت دارای یکسری مسائل اقتصادی و افزایش حجم نیروهای کار است. تا چند روز آینده از سایتی رونمایی می شود که کارگران با ثبت نام در این سایت، در پروژه های شهری به کار گرفته می شوند.
بزودی ۱۲ جایگاه دائمی ساماندهی کارگران ساختمانی رونمایی خواهد شد
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد عنوان کرد: به زودی از ۱۲ جایگاه دائمی ساماندهی کارگران ساختمانی رونمایی خواهد شد همچنین در راستای جلوگیری از حضور فیزیکی شهرواندان، اپلیکیشنی با همکاری سازمان فاوا طراحی شده است. در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۰ کارگر با مشخصات کامل در این اپلیکیشن ثبت نام شده اند. علاوه براین کارگران ساختمانی نیازمند ارائه یکسری خدمات همچون آموزش، نهضت سواد آموزی و… هستند که جزئیات آن در روز رونمایی به اطلاع شهروندان خواهد رسید.
یعقوبی در خصوص ساماندهی تابلوهای مشاغل در محدوده حرم مطهر رضوی اظهار کرد: در این زمینه ارتباطی با حوزه قضایی گرفته شده است تا محور به محور پاکسازی شود که در حال حاضر بخشی در بولوار پیروزی و وکیل آباد انجام شده است.
وی در خصوص ساماندهی کارگران در میدان فردوسی افزود: طبیعتا ما نمی توانیم کارگران را به اجبار در جایگاه ها نگهداری کنیم. در حال حاضر جایگاه های ساخته شده از نظر سرمایشی، گرمایشی و تکریم کارگران مطابق با استاندارها است و در آینده خدماتی ارائه خواهد شد تا کارگران با اشتیاق به این جایگاه ها مراجعه کنند.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه تامین آب بیان کرد: امسال حجم زیادی درخت کاری انجام شده است. مجموع سطح گلکاری ما در سطح شهر ۱۹ هکتار است اما بالغ بر پنج هزار و ۷۰۰ هکتار درختکاری در سطح شهر انجام می شود. یکی از رویکرد های ما ایجاد پارک کم نهاده بوده که با نظر اساتید دانشگاه فردوسی احداث شده است تا از این طریق الگوسازی برای کل سطح شهر صورت بگیرد. در حال حاضر کتابچه ای برای گونه های مناسب برای شهر مشهد تهیه شده است.
یعقوبی خاطرنشان کرد: منابع آبی و سفره های زیرزمینی ما باید به صورت حداکثری مصرف شود. چند روز گذشته تصفیه خانه چهل بازه با ظرفیت ۵۰ لیتر بر ثانیه افتتاح شد که آب مورد نیاز برای آبیاری درختان کمربند سبز را تامین خواهد کرد. تصفیه خانه خین عرب پساب استاندارد برای آبیاری فضای سبز را تولید نمی کند به همین دلیل امسال با وجود تحریم ها توانسته ایم دستگاهی را خریداری کنیم که ۶ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده را ایجاد می کند. همچنین تصفیه خانه سیدی نیز سال آینده ۳۰ تا ۴۰ لیتر بر ثانیه را وارد مدار کند.
وی اضافه کرد: همچنین اقداماتی برای طرح های آبخیزداری در کمربند سبز انجام شده است که در حال حاضر ۱۵ تا ۱۶ چشمه شناسایی شده و برنامه هایی برای تقویت آن پیش بینی شده است. در توسعه شبکه جداسازی آب شرب از آب خام پیشرفت های چشمگیری داشته ایم و ۱۰۰ میلیارد تومان قرارداد در این زمینه منعقد شده است که نوعی تحول زیرساختی در این زمینه است.

حمایت از پاکبانان شهرداری در قالب بسته های معیشتی و پرداخت مبالغ نقد
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه حمایت از پاکبان ها اظهار کرد: حمایت شهرداری از کارگران خدمات شهری کارهای نو، جدید و حمایتی بوده است. قبل از محدودیت های ناشی از کرونا ما جشن هایی را برای این افراد برگزار کرده ایم و در دو نوبت بسته های معیشتی میان آنان توزیع شده است همچنین مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ تومان در غالب چهار مناسبت شب یلدا، ولادت امام علی (ع)، ولادت حضرت فاطمه (س) و ۲۲ بهمن ماه از حساب شهرداری مشهد به حساب ۱۱ هزار کارگر خدمات شهری واریز شده است.
وی افزود: چندی قبل برای دوستان در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد مصوبه ای گرفته شد که پیگیر دریافت آن برای کارگران خدمات شهری نیز هستیم. اتفاقات خوبی رخ داده است و پیگیر هستیم بیمه تکمیلی کارگران خدمات شهری را به صورت رایگان پرداخت کنیم.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: علاوه بر این امسال اصلاح دفترچه پیمان انجام شده است و برای حمایت ایمنی از کارگران چراغ هایی بر روی لباس های آنان نصب می شود تا به صورت کامل در حاشیه بزرگراه ها قابل رویت باشند. پایه سنواتی که برای کارگران خدمات شهری مصوب شده است حدود ۴۵ میلیارد تومان بار مالی برای شهرداری مشهد داشته است.
یعقوبی تصریح کرد: همچنین توزیع ماسک به صورت روزانه میان افراد انجام می شود تا به نوعی زحملات این قشر زحمتکش جبران شود. به دنبال ایجاد لایحه ای هستیم که حمایت هایی خارج از ضوابط بیمه ای و خدماتی برای کارگران خدمات شهری انجام شود.