مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص کمبود منابع آبی مشهد اظهار کرد: کمبود ۱۰ درصدی منابع آبی، بحران ۳۵ درصدی ایجاد می‌کند اما تمام تلاش خود را به کار بسته ایم که کار به جیره‌بندی آب منجر نشود.به گزارش اقتصادآسیا، حسین اسماعیلیان روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با مدیرعامل شرکت آب منطقه […]

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص کمبود منابع آبی مشهد اظهار کرد: کمبود ۱۰ درصدی منابع آبی، بحران ۳۵ درصدی ایجاد می‌کند اما تمام تلاش خود را به کار بسته ایم که کار به جیره‌بندی آب منجر نشود.
به گزارش اقتصادآسیا، حسین اسماعیلیان روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در محل تصفیه خانه شماره یک مشهد بر مصرف بهینه آب توسط مردم با توجه به خشکسالی های اخیرتاکید کرده و افزود: همچنین حدود ۲ سال گذشته برنامه تامین آب شرب مشهد با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان تهیه و با حضور وزیر نیرو پروژه‌هایی برای تامین آب مشهد تعریف و اجرا شد.
وی ادامه داد: در راستای این برنامه در یکسال کاری ۸۷ حلقه چاه جابه جا شد و چاه جدید برای زمان بحران حفر شد که با اقدامات صورت گرفته، هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه از سایر منابع غیرسطحی به منابع آب مشهد افزوده شد.

۹۹ درصد گستره مشهد در خشکسالی شدید
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: متوسط خشکسالی در خراسان رضوی ۸۱ درصد است اما ۹۹ درصد مساحت مشهد در خشکسالی شدید قرار دارد.
حسین اسماعیلیان افزود: وضعیت کم‌آبی و خشکسالی در مشهد نسبت به متوسط استان بدتر و شدیدتر است.
وی خاطرنشان کرد: میانگین دما نیز در استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال نیم درجه افزایش داشته است اما این افزایش در مشهد بیش از یک درجه بوده‌ است.
اسماعیلیان اضافه کرد: میزان کاهش بارندگی در دوره بلندمت هم در استان ۴۶ درصد و در مشهد ۶۲ درصد است و میزان آبدهی ۲ قنات مشهد نسبت به گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته و آبدهی چاه‌ها و چشمه‌ها نیز ۵۰ درصد نسبت به پارسال کاهش داشته‌ است.

سرانه مصرف اب در مشهد
حسین اسماعیلیان ، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان مشهد نیز در این مراسم اظهار کرد: سرانه مصرف آب در شهر مشهد نسبت به میانگین کشوری و همچنین سایر کلانشهرهای کشور کمتر می باشد به طوری که اگرچه استاندارد سرانه میانگین مصرف اب بین ۷۰تا ۱۴۰لیتر در شبانه روز می باشد اما این مولفه در شهر مشهد در حال حاضر ۱۲۰لیتر می باشد که بنا داریم با فرهنگ سازی و برنامه ریزی های انجام شده این سرانه در شهر مشهد را تا ۷۰لیتر کاهش دهیم .
وی افزود: الگوی مصرف اب مشترکان برای شهر مشهد ۱۵متر مکعب است که در حال حاضر ۹۰درصد مشترکان این الگو را رعایت می کنند از این رو تعداد مشترکان پرمصرف در این کلانشهر عدد ناچیزی است که نسبت به برخورد با آنها در راستای کاهش مصرف آب اقدامات مختلفی در حال انجام است همچنین شهروندانی که با مصرف بی رویه آب توسط برخی مشترکان مواجه می شوند می توانند از طریق شماره تلفن ۱۲۲موارد را اطلاع رسانی کنند تا با حضور در محل ابتدا از طریق تذکر و در صورت تداوم قطع انشعاب آنها اقدامات لازم انجام شود.
وی با بیان اینکه جداسازی اب شرب از آب مورد نیاز برای فضای سبز به عنوان یک رویکرد جدی در کشور دنبال می شود، افزود: در شهر مقدس مشهد از ۲۶۰میلیون مترمکعب اب مورد نیاز سالانه برای فضای سبز تنها ۳میلیون مترمکعب آن از اب شرب تامین می شود که در تلاش هستیم این مقدار را به صفر برسانیم. همچنین باهمکاری اب منطقه ای ، مجوز ۵تصفیه خانه برای تامین اب مورد نیاز فضای سبز از محل پساب برای شهرداری مشهد صادر شده است که تاکنون ۲مورد از آن در منطقه سیدی و چهل بازه اقدامات لازم انجام شده است و اخیرا نیز برای سومین تصفیه خانه از شرکت اب و فاضلاب مشهد استعلامات لازم را دریافت کرده اند.

افزایش ۷.۵ برابری اعتبارات دولتی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد همچنین از افزایش اعتبارات دولتی این شرکت در لایحه بودجه خبر داد و افزود: امسال اعتبارات مصوب آب و فاضلاب مشهد رشد ۷.۵ برابری داشته و در سرجمع اعتبارات، پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال منابع دولتی امسال برای این شرکت پیش‌بینی شده است و از محل منابع داخلی نیز ۱۱ هزار میلیارد ریال پروژه آب و پروژه‌های اضطراری فاضلاب اجرا می‌شود.

۷۹ روستا در وضعیت تنش آبی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص وضعیت آبی روستاهای شهرستان مشهد نیز گفت: این شرکت در سال ۹۹ تعداد ۲۲۲ روستا را برای خدمت رسانی تحویل گرفت که بیش از ۱۴۰ روستا در وضعیت تنش آبی قرار داشته و با مشکلات کمی و کیفی آب روبه رو بودند، لذا اجرای پروژه‌های اضطراری تامین آب در دستور قرار گرفت و تعداد روستاهای دارای تنش به ۱۱۳ روستا کاهش یافت.
اسماعیلیان افزود: پارسال ۱۹ حلقه چاه برای این روستاها حفر شد و امسال نیز حفاری ۲۹ حلقه در دستور است که ۱۳ حلقه از این تعداد در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: در مسیر جاده سیمان در حاشیه مشهد نیز روستاهای بزرگی قرار دارند که مشکلات شدید کمیت آب تا سال گذشته گریبانگیر ساکنان آنها بود اما با اقدامات انجام شده مشکل کمی آب برطرف شده و تنها در بخش کیفی، مشکلاتی وجود دارد که به زودی مرتفع می‌شود.

هفت هزار باغ ویلا با انشعاب غیرمجاز در حاشیه شهر مشهد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، افزود: طبق برآورد صورت گرفته هفت هزار باغ ویلا در حاشیه مشهد دارای انشعاب غیرمجاز آب هستند که بنا داریم امسال آنها را تعیین تکلیف کنیم.
اسماعیلیان با بیان اینکه انشعابات غیرمجاز، سلامت شبکه آب شرب را به خطر می‌اندازد، افزود: عمده خطوط انتقال آب از مسیر باغ ویلاها می‌گذرد که با توجه به گرفتن انشعاب غیرمجاز از آن برای تغذیه استخرها و باغ ویلاها، احتمال ورود آلودگی به شبکه آب آشامیدنی نیز وجود دارد.
اسماعیلیان اضافه کرد: این باغ‌ ویلاها به طور میانگین هفت برابر مشترکان خانگی آب مصرف می‌کنند، لذا اقدامات مختلفی با همکاری دستگاه‌های مرتبط و دستگاه قضا برای شناسایی و جمع آوری آنها صورت گرفته‌است.
وی خاطرنشان کرد: تشکیل دادگاه ویژه انشعابات غیرمجاز نیز در دستور کار است تا از این طریق انشعابات غیرمجاز جمع‌آوری شده، مجدد وصل نشوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: سرانه آب کلانشهر مشهد کمتر از میانگین کشور و حدود ١٢٠ لیتر آب شرب به ازای هر نفر در شبانه روز است که البته این میزان نیز تا ۷۰ لیتر قابل کاهش است.
وی تاکید کرد: باید با اقدامات مختلف و فرهنگسازی، میزان مصرف آب را کاهش داد تا بدون مشکل از اوج مصرف تابستانی گذر کنیم.

در پایان این مراسم نیز از کتاب همیاران اب در استان خراسان رضوی رونمایی شد.